|
Dokumentarec Mount Everest za zamudnike 08.11.2009
| |
 |
| |
slika zgoraj (1): Mount Everest, slika spodaj (2): Veterani Everesta '79 z leve: Muhamed Šišić - Hamo, Stipe Božić, Viki Grošelj, Bojan Pollak - Bojč, Tone Škarja, Tomaž Jamnik - Mišo, Ivan Kotnik - Ivč, Dušan Podbevšek - Dule, Andrej Štremfelj. Obe foto: Viki Grošelj |
| |
|
3. novembra letos je RTV Slovenija predvajala dokumentarni film Stipeta Božića in Vikija Grošlja - Mount Everest. Film v 50 minutah predstavi zgodovino Everesta, najvišje gore sveta.
Osrednji del filma je posvečen jugoslovanski odpravi, ki je leta 1979 preplezala Everestov zahodni greben, še vedno najtežjo smer na to goro. V dokumentarcu slišite mnenji dveh svetovnih alpinističnih legend; prvopristopnika, sedaj že pokojnega Edmunda Hillaryja in Petra Habelerja, prvega človeka, ki je dosegel vrh brez uporabe dodatnega kisika. V središču pozornosti pa sta zgodovinska dosežka Slovencev: prvenstveni vzpon po zahodnem grebenu leta 1979 in prvi smučarski spust z vrha leta 2000. Trideset let slovenskih poskusov na Mount Everestu je tudi velik del epske dobe slovenskih himalajskih odprav.
Dokumentarni film Mount Everest, spada v niz oddaj o najvišjih gorah sveta in uspehih slovenskega alpinizma, ki nastajajo v Izobraževalnem programu Televizije Slovenija. Scenarij je napisal Viki Grošelj, režijo in montažo opravil Stipe Božić, snemalci na terenu pa so bili Stipe Božić, Boštjan Virc, Davo Karničar in Ang Dorjee Chulding Sherpa.
Scenarist dokumentarnega filma Viki Grošelj, je ta čas že spet v Himalaji, kjer nadaljuje zbiranje materiala za serijo dokumentarnih filmov, v katero poleg Mount Everesta sodijo še oddaje o Makaluju, Manasluju, Broad Peaku, K2 in Daulagiriju (oddaje so bile že na ogled). Tokrat se bodo posvetili tretji najvišji gori na svetu Kangčendzengi, do leta 2013 pa nameravajo posneti oddaje o še preostalih sedmih osemtisočakih.
|